top of page

5 Adımda Yeşim Ağacı - Portulacaria Afra Variegata Bakımı


Yeşim Ağacı -  Portulacaria Afra Variegata Görüntüsü
Yeşim Ağacı - Portulacaria Afra Variegata Görüntüsü

Portulacaria Afra Variegata, Yeşim ağacı olarak da bilinen ve son zamanlarda popüler hale gelen bir sukulent bitkisidir. Alacalı yaprakları ve çarpıcı renkleriyle evlerde veya bahçelerde bir süs bitkisi olarak sıkça kullanılmaktadır.


Bu bitki, bakımı kolay ve çoğaltması da oldukça basit olduğundan, bitki severler arasında oldukça popüler hale gelmiştir.


Yeşim ağacı bitkisinin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için doğru bakım tekniklerini bilmek önemlidir. Bu yazıda, Yeşim ağacı bakımı hakkında önemli bilgileri paylaşacağız.


Yeşim Ağacı Bitkisi - Portulacaria Afra Variegata Nedir ?


Portulacaria Afra Variegata, çok yıllık bir bitki türüdür ve sukulent ailesine aittir. Bu bitkinin en belirgin özelliklerinden biri, alacalı ve pembeleşen yapraklarıdır. Yaprakları küçük ve etli, yeşil rengi üzerine beyaz veya sarı lekeler bulunur. Bu lekeler, bitkinin güzelliğine farklı bir boyut katar.


Portulacaria Afra Variegata, genellikle düşük bir çalı formunda büyür. Kolay büyüyen ve bakımı kolay olan bir bitki türüdür. Yeterli ışık, su ve sıcaklık koşullarında hızlı bir şekilde büyür. Bu bitki, toprakta veya saksıda yetiştirilebilir ve hava koşullarına uyum sağlar.


Yeşim Ağacı Nasıl Sulanır ?


Portulacaria afra bitkileri kuraklığa toleranslıdır, yani düşük sulama seviyelerini tolere edebilirler. Bununla birlikte, sık sulandıklarında iyi gelişim gösterirler.


Bu egzotik bitkiyi sularken toprağın nemli kalmasını hedeflemelisiniz çünkü fazla su bitkiyi mantar saldırılarına açık hale getirebilir. Bu nedenle sulama sıcak mevsimlerde haftada bir kez, serin iklimlerde ise 10 günde bir veya 2 haftada bir yapılmalıdır.


Kış aylarında sulamayı ayda bire düşürün ve bitkinin köklerini strese sokmamak için klorsuz su veya yağmur suyu kullanmanızı tavsiye edeceğim.


Sulamadan önce toprağın en üst katmanındaki nem seviyesini kontrol etmek iyi bir sulama uygulaması olacaktır. Bir nem ölçer kullanabilir veya toprağı parmağınızla hissedebilirsiniz.


Yeşim Ağacı - Portulacaria Afra Variegata Toprak Gereksinimi


Kaktüs ve Sukulent Toprağının Üzerinde Duran Yeşim Ağacı -  Portulacaria Afra Variegata
Kaktüs ve Sukulent Toprağının Üzerinde Duran Yeşim Ağacı - Portulacaria Afra Variegata

Yeşim ağacı bitkisi için en iyi toprak türü, iyi drene olan ve zengin bir toprak olacaktır. Bunu başarmak için sağlıklı bir karışıma ihtiyaç duyulacaktır.


İki ölçek kaktüs toprak karışımı ve bir ölçek perlit ideal olacaktır. Karışıma kumlu toprak ve kompost da ekleyebilirsiniz ve Portulacaria afra için mükemmel bir toprağa sahip olursunuz.


Yeşim Ağacı Bitkisi 'nin Sıcaklık ve Nem İhtiyacı


Salon Bitkisinin Yanında Duran Hava Nemlendirici Cihaz
Salon Bitkisinin Yanında Duran Hava Nemlendirici Cihaz

Portulacaria afra için nem oranı yüksek tutulmalıdır, çünkü %50 ve üzeri nem seviyesini severler.


Böyle bir nem seviyesini koruyamıyorsanız, bir nemlendirici satın almayı veya düzenli olarak su püskürtmeyi deneyin.


Portulacaria için en ideal sıcaklık gereksinimleri, 15 derece ila 26 derece sıcaklık aralığıdır.


Yeşim Ağacı Bitkisi - Portulacaria Afra Gübreleme İşlemi


Salon Bitkileri, Kaktüs ve Sukulentleriniz için Organik Gübre
Salon Bitkileri, Kaktüs ve Sukulentleriniz için Organik Gübreler Tercih Edin.

Uygun bitki büyümesini teşvik etmek için az miktarda gübreye ihtiyaç duyulacaktır, bu nedenle bunu bitkinin büyüme aşamasında yapmak yardımcı olur.


Sonbahar ve ilkbaharda ayda bir kez gübrelemek yeterli olacaktır. Düşük azotlu gübre veya gücünü azaltmak için seyreltilmiş bir kaktüs gübresi kullanabilirsiniz.


Bitkinin etli yapraklarının kavrulmasına yol açacak şekilde tuz içeriğinin artmasına neden olabileceğinden, gübre ile aşırı beslemekten kaçının.


Portulacaria Afra, aktif büyüme aşamasında her ay bir kez eşit miktarda azot, fosfor ve potasyum içeren dengeli bir gübre kullanılarak gübrelenmelidir. Yaprakların yanmasına neden olabileceğinden ve bitkinin genel sağlığına zarar verebileceğinden aşırı gübreleme yapılmaması önemlidir. Uygun bakım ve özenle Portulacaria Afra'nız gelişecektir!

Yeşim Ağacı Nasıl Çoğaltılır ?


Bahçe makası ile Portulacaria Afra - Yeşim Ağacı türünden çelik alma işlemi.
Bahçe makası ile Portulacaria Afra - Yeşim Ağacı türünden çelik alma işlemi.

Portulacaria afra, köklendirilerek çoğaltılabilir, ancak en hızlı ve kolay yol gövde kesimleri olacaktır.


Kök çelikleri ile çoğaltma yaparken, bitkiye zarar vermemek için kullanılacak aletleri sterilize ettiğinizden emin olun.


Sıkça Sorulan Sorular


Yeşim ağacı bitkisi ne kadar hızlı büyür ?

Portulacaria afra türleri ortalama bir büyüme hızına sahiptir ve kök oluşturması maksimum 6 hafta sürer.

Portulacaria afra ve Crassula ovata arasındaki fark nedir?

Portulacaria afra 'yı kaktüs - sukulent toprağına ekebilir miyim?

Yeşim ağacım neden ölüyor ?


413 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page