top of page

Sinekkapan Bitkisi Özellikleri ve Bakımı Hakkında Her Şey


Sinekkapan - Böcek kapan Bitkisi - Dionaea muscipula
Sinekkapan - Böcek kapan Bitkisi - Dionaea muscipula

Venüs Sinekkapanları veya bir diğer adıyla böcek kapan bitkisi, tatlı nektar kullanarak avını çeker. Bir tetik tüyüne iki kez ya da iki tüye arka arkaya dokunulduğunda oluşan elektrik yükü tuzağı kapatır ve birbirine kenetlenen dişleri bir kafes oluşturur. Böceğin çırpınışları tuzağı kapatır ve bu noktada sindirim enzimleri kurbanın yumuşak dokularını çözer. Tuzak bu besleyici sıvıyı tekrar emer ve yaklaşık bir hafta sonra yeniden açılarak yeni ziyaretçileri çekmek için kurbanın kalıntılarını kullanır.Venüs Sinekkapanı 'nın yetiştirilmesinin zor olduğu yönündeki kötü şöhreti hak etmemektedir. Bu rehberi takip edin ve yakında bu muhteşem bitkinin devasa, sağlıklı örneklerini yetiştirmeye başlayacaksınız.


1. Sinekkapanlar nereden geliyor?


Sinekkapan 'ın doğal yaşama alanı çok sınırlıdır, yalnızca Kuzey ve Güney Carolina'nın kıyı bataklıklarında yetişir. Yaşama alanlarının tahrip edilmesi bu türün hayatta kalmasını tehlikeye atmıştır ve bazı bölgelerde neslinin tükendiğine inanılmaktadır. İyi niyetli bahçıvanlar bitkiyi yeni alanlara tanıtmıştır, ancak bu çabalar tavsiye edilmemektedir ve muhtemelen yarardan çok zarara neden olmaktadır.


Unutmayın, Venüs sinekkapanlarını doğadan toplamak yasa dışıdır! Bunun yerine, onları güvenilir yetiştiricilerden satın almalısınız.


2. Sinekkapanlar için Yetiştirme YerleriSinekkapanları 'ın sağlıklı büyümesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. Ancak diğer tüm bitkilerde olduğu gibi yakıcı güneş ışığından onları korumaya özen göstermelisiniz. Bitkinizi iç mekanda yetiştiriyorsanız parlak güneşli bir pencere kenarı seçin. Sinekkapanların çoğu türü, tuzaklarının iç kısımlarını kırmızıya çevirerek yeterli güneş ışığı aldıklarını size söyleyecektir.


Büyüyebilmek için teraryuma ihtiyaç duymazlar, ancak kapalı ortamların yüksek neminden faydalanabilirler. Kış uykusu gereksinimlerine saygı duymanız ve yeterli ışık sağlamanız koşuluyla teraryumlarda mutlu olabilirler. Yapay aydınlatma, özellikle yüksek güçlü floresanlar işe yarayabilir.


3. Sinekkapan nasıl sulanır ?Büyüme mevsimi boyunca saksıyı yaklaşık 1 cm su içinde tutarak saksının alttan su çekmesini sağlamalı ve üstten sulamaktan kaçınmalısınız. Islak ama tamamen suyla dolmamış toprakta büyümeyi tercih ederler. Kış aylarında daha az suya ihtiyaç duyarlar ve toprak sadece nemli tutulmalıdır.


Sıklıkla gözden kaçan bir diğer kritik nokta: Sinekkapanlar saf suya ihtiyaç duyar. Diğer birçok etobur bitki gibi, nemli, besleyiciliği düşük topraklarda büyümek üzere tasarlanmışlardır ve onlara şişelenmiş, filtrelenmiş veya musluk suyu vermek, sonunda sinekkapanınızı öldürecek minerallerin birikmesine neden olabilir. Benzer nedenlerden dolayı gübrelerden kaçınmalısınız. En iyi seçenekleriniz yağmur suyu, damıtılmış veya iyondan arındırılmış su veya ters osmoz sistemiyle üretilen sudur.Çoğu musluk suyu ve şişelenmiş su, çözünmüş mineral bakımından yüksektir ve bu minerallerin toprakta kademeli olarak birikmesi bitkilerinizin hastalanmasına neden olur. Sanılanın aksine suyu kullanmadan önce kaynatmanın bir faydası olmaz. Yağmur suyu veya damıtılmış su gibi Toplam Çözünmüş Katı Madde (TDS) bakımından düşük suya ihtiyacınız var. TDS tipik olarak milyonda parça (ppm) olarak ölçülür ve etobur bitkilerin çoğu sağlıklı büyüme için 100 ppm 'nin altına ihtiyaç duyar. 100 ppm altında su bulmak bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

  • Yağmur suyunu toplayın : Dışarıya birkaç tepsi koyun ve suyu boş plastik şişelerde toplayın. Bağlandıktan ve koleksiyonunuz büyüdüğünde, bir yağmur variline yükseltebilirsiniz!

  • Arıtılmış su satın alın : Damıtılmış ve deiyonize su, tüm DIY ve hırdavatçılardan litresi ile temin edilebilir. Alternatif olarak toplu olarak da teslim alabilirsiniz . Son olarak, yerel akvaryum uzmanınızı da deneyebilirsiniz - bazen ters osmoz (RO) ile arıtılmış su satarlar.

  • Kendi Ters Osmoz sisteminizi kurun : Bunlar oldukça büyük bir yatırım olabilir, ancak büyük koleksiyonlar için hızla kendi masraflarını karşılayacaktır. Çoğu ünite lavabonuzun altına kurulacak şekilde tasarlanmıştır , ancak akvaryumlar için tasarlanmış kompakt üniteler de mevcuttur.

4. Sinekkapan Türleri için Kış Uykusu Dönemi


Kış uykusuna giren sinekkapan bitkisi.
Kış uykusuna giren sinekkapan bitkisi.

Sinekkapanlar Kasım ve Şubat ayları arasında soğuk bir kış uykusuna ihtiyaç duyar. Doğal yaşam alanlarının koşullarını taklit etmeniz gerekir, bu da soğuk bir dinlenme dönemi sağlamak anlamına gelir. Tıpkı sizin her gece uyumaya ihtiyaç duymanız gibi, sinekkapanlar da kış boyunca uykuya ihtiyaç duyar!


Bitkilerinizi büyüme mevsimi boyunca pencere kenarında veya teraryumda yetiştiriyorsanız, onları daha soğuk bir yere taşımanız gerekecektir.


Günler kısaldıkça ve sıcaklık düştükçe, bitkinizin yaprakları siyahlaşmaya başlayacak ve bitkiniz köksapına kadar ölecektir. Bu normaldir ve ölü bölgeyi güvenle kesebilirsiniz. Kış uykusu döneminin sona ermesi, Mart ayında büyüme başlamadan önce bitkilerinizin saksılarını değiştirmek ve hatta ihtiyaç duyarlarsa bitkiyi ayırmak için iyi bir fırsattır. Yetişkin bitkiler için 10-12 CM ebatlarında bir saksı yeterlidir.


5. Sinekkapan Çiçekleri ve Tohumları


Sinekkapan'dan çıkan bir çiçek tomurcuğu.
Sinekkapan'dan çıkan bir çiçek tomurcuğu.

Tamamen yetişkin sinekkapanlar ilkbaharda çiçek açar, ancak tohum hasadı yapmayı düşünmüyorsanız, çiçek sapı yaklaşık 5 cm boyuna ulaştığında kesmeniz önerilir. Çiçeklenme sinekkapanlar için yorucu olabilir ve çiçeklenmeleri engellenirse çoğu bitki yaz boyunca daha güçlü bir şekilde büyüyecektir.


Peki ya Sinekkapan tohumları?


Tohumdan sinekkapan yetiştirmek çok sabır ister! Fidelerin yetişkin boyutuna ulaşması uzun yıllar alır ve deneyimsiz yetiştiriciler için onları hayatta tutmak bazen zor olabilir. Dahası sosyal medya ve internet siteleri, sahte tohumlar ve dolandırıcılıklarla dolup taşıyor! Eğer denemek isterseniz, her zaman saygın ve uzman bir yetiştiriciden tohum satın alın.


Tohum toplayıp ekerek kendi sinekkapanınızı çoğaltmak istiyorsanız, Flytrapcare.com 'un bu makalesini okumanızı tavsiye ederim. Google Translate eklentisi ile Türkçe diline çevirebilir ve rahatlıkla okuyabilirsiniz.


6. Sinekkapan Çeşitleri ve Mutasyonları


Venüs Sinekkapanının sadece bir türü vardır: Dionaea muscipula. Tüm venüs sinekkapanları, her biri bir tuzakla sonlanan küçük bir yaprak rozetinden oluşur. Yetişkin bitkilerin tuzakları yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır, ancak bazı dev çeşitlerde 5 cm'yi bulabilmektedir.Çeşitler genellikle renk, boyut veya mutasyon için seçilir. İlk grup, özellikle tamamen yeşil ve tamamen kırmızı formlar, en popüler olanlar arasındadır. Bunlar arasında tam güneş altında bile tamamen yeşil kalan Dionaea 'Justina Davis' ve tüm bitki üzerinde çarpıcı bir bordo veya bordo rengi geliştiren Dionaea 'Red Dragon' bulunur. Özellikle büyük çeşitler arasında İngiltere kökenli 'Slacks Giant' ve 'South West Giant' yer alır.


Son olarak, mutantlar vardır. Bunlar tipik olarak doku kültürü aksaklıklarının sonucudur ve bazıları av yakalayamayacak kadar deforme olmuştur.

649 görüntüleme0 yorum

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page