top of page

Unlu Bit Neden Olur: Nasıl Tespit Edilir, Temizlenir ve Önlenir

Bitkinizin karla kaplı gibi göründüğünü veya yapraklarında beyaz lekeler olduğunu fark ederseniz, bitkiniz unlu bit saldırısı altında demektir.


Paniğe gerek yok, bu pofuduk ziyaretçilerden nasıl kurtulacağımızı biliyoruz.

Erken teşhis için tüm bitkilerinizi düzenli olarak inceleyin. Küçük bir unlu bit istilasından kurtulmak, tam teşekkülü bir saldırıyı ortadan kaldırmaktan çok daha kolaydır 😀


İlk müdahale, hastalıklı bitkilerinizi diğer bitkilerden ayırmalısınız. Bu bitkiye dokunur veya ilaç uygularsanız, diğer bitkilere dokunmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olmalısınız çünkü aşırı derecede bulaşıcıdır.


  • Hafif ve orta dereceli et unu bit istilası kolay ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

  • Yoğun bir unlu bit istilasını kontrol etmek çok daha zordur ve diğer tüm bitkilerinizi çok yüksek risk altına sokar. Yoğun şekilde istila edilmiş bir bitkiyi atmayı, yenisiyle değiştirmeyi ve yeni bir başlangıç yapmayı düşünmenizi tavsiye ederiz.

Unlu Bit Nedir ?


Unlu bitler, bitkilerin yaprak ve gövdelerindeki öz sularını emerek bodur veya deforme olmuş yaprak büyümesine, yaprakların sararmasına ve yaprak dökülmesine neden olan pullu böceklerdir.


Bitkilerdeki bu küçük beyaz böcekler en yaygın olarak genç yapraklarda, yaprak damarları boyunca ve yaprak birleşim yerlerinde bulunur, ancak bitkinin herhangi bir yerinde de bulunabilirler.


Unlu Bit Neye Benzer ?


Unlu bitler, iç mekan bitkilerinde görülen küçük beyaz böceklerdir ve genellikle bitkilerin yaprak ve gövdelerinde beyaz tüylü şeyler gibi görünürler.


Unlu bitler ayrıca kahverengi veya krem renginde ve olgunlaşmamış aşamalarda ağsı görünebilir. İlk bakışta böcek gibi görünmezler ve genellikle bitki böceklerinden ziyade mantar veya küfle karıştırılırlar.


Bitkilerinizde gördüğünüz beyaz böcekler, bitki rahatsız edildiğinde etrafta uçuşan küçük beyaz sineklere benziyorsa, bunlar unlu bit yerine beyaz sineklerdir.


İç mekan bitkilerinizdeki beyaz sineklerden nasıl kurtulacağınızı başka bir blog yazımızda detaylıca anlatacağım. Öte yandan, bitkilerinizin üzerinde tüy gibi görünüyorlarsa, bunlar kesinlikle un bitleridir, bu yüzden okumaya devam edin...


Unlu bit neye benzer? İşte buna! İğrenç, değil mi?
Unlu bit neye benzer? İşte buna! İğrenç, değil mi?

Unlu Bit Yaşam Döngüsü


Unlu bitin tam yaşam döngüsü yaklaşık 7-10 haftadır. Yumurtaların çatlayarak yavru haline gelmesi bir ya da iki hafta, yavruların olgunlaşarak yetişkin hale gelmesi ise 6-9 hafta sürer.


Birkaç nesil unlu bit olabilir ve yaşam döngüleri üst üste gelebilir, yani bir kez başladıklarında nüfusu çok hızlı büyüyebilir.


Yumurtalar ve yavrular çok küçük olduğundan ve nüfusun fark edilebilecek kadar büyük hale gelmesi biraz zaman aldığından, çoğu insan nüfus patlayıncaya kadar iç mekan bitkilerindeki unlu bitleri keşfedemez.


Unlu Bit Nereden Gelir ?


Daha önce de söylediğim gibi, unlu bitler sinsidir. Bir gün her şey yolundayken ertesi gün bitkiniz yapışkan beyaz pamukla kaplanır ve birçok insan unlu bitlere neyin sebep olduğunu merak eder.


Diğer bitki böceklerinde olduğu gibi, unlu bitler de herhangi bir yerden gelebilir. En yaygın sebepleri şunlardır...


  • Eve yeni bir bitki getirmek

  • Kirlenmiş saksı toprağı kullanımı

  • Yaz aylarında ev bitkilerini dışarıya koymak

  • Bahçeden getirilen taze çiçekler, meyveler veya sebzeler

  • Unlu bitler marketten alınan taze ürün veya çiçeklerden bile gelebilir!

  • Karıncalar bazen unlu bitleri bir ev bitkisine getirir, böylece böcekler tarafından üretilen bal özü kalıntılarıyla beslenebilirler.

Ev Bitkilerinde ki Unlu Bitlerden Nasıl Kurtulunur ?


Her ev bitkisi istilasında olduğu gibi, sorunu ilk fark ettiğinizde hemen unlu bit tedavisine başlayın.


Yapılacak ilk şey, etkilenen bitkileri karantinaya almaktır, böylece un bitlerinin diğer ev bitkilerinizi istila etmesini önleyebilirsiniz.


Yapılacak bir sonraki şey, organik haşere kontrol ürünleri ve yöntemlerini kullanarak unlu bitleri öldürmektir. Yapay ilaçların kullanılmasını önermiyorum çünkü unlu bitler çoğu kimyasal ilaca karşı dirençlidir. Ayrıca düzenli olarak maruz kaldıkları herhangi bir kimyasala karşı direnç geliştirme yeteneğine de sahiptirler.


Bu nedenle, kimyasalları bir kenara bırakın ve bunun yerine aşağıda listelenen daha güvenli haşere kontrol yöntemlerini kullanın! Doğal ev bitkisi haşere kontrol yöntemleri ve çareleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu yazımıza yorum yazabilirsiniz. Yorumlarınızı okuyarak bir sonraki blog yazımızın konusunu belirleyebiliriz.


Unlu Bit İlacı ve Unlu Bit Tedavi Yöntemleri


Ev bitkilerindeki unlu bitleri öldürmenin bir yolu da alkole batırılmış pamuklu çubukla dokunmaktır.


İzopropil alkolü böcekleri temas halinde öldürecektir, ancak etkili olabilmesi için unlu bitlerle doğrudan temas etmesi gerekir.


Bir ev bitkisini tedavi ederken, tüm yaprakların altını, yaprak eklemlerinin etrafını, kıvrımları ve bitkinin tabanını unlu bitler için kontrol ettiğinizden emin olun.


Bu yakalanması zor bitki zararlıları saklanmayı sever, bu nedenle bitkiyi çeşitli açılardan ve ayrıca her yaprağın altını kontrol edin. Ayrıca, sapın topraktan çıktığı noktadaki tabanını kontrol etmek için biraz toprağı temizleyin.


Saksının kenarlarının yanı sıra dibinde de saklanabilirler. Bu yüzden onu da iyice incelediğinizden emin olun, orada saklanan bazı unlu bitler bulabilirsiniz.


Tüm unlu bitlerden kurtulmak birkaç işlem gerektirecektir, bu nedenle bitkinizi her gün tedavi ettiğinizden ve gördüğünüz bitleri öldürdüğünüzden emin olun.


Ev Yapımı Unlu Bit İlacı: En iyi unlu bit ilacı


En iyi unlu bit ilacı, Unlu bit nasıl geçer, Evde unlu bit ilacı yapımı
En iyi unlu bit ilacı, unlu bit nasıl geçer


Organik böcek öldürücü sabun spreyi satın alabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Ev yapımı unlu bit ilacı için benim tarifim 1 litre suya 1 çay kaşığı hafif sıvı sabun. Sabun böcekleri temas ettiği anda öldürür.


Eğer bitki yeterince küçükse, lavaboya ya da duşa götürerek yapraklarını bu sabun ve su solüsyonuyla yıkayın ve ardından iyice durulayın. Bu, çok sayıda unlu biti öldürecek ve sizin üstünlük sağlamanıza yardımcı olacaktır.


Bazı sabun türlerinin hassas bitkilere zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle tüm bitkiye püskürtmeden önce solüsyonu birkaç yaprak üzerinde test etmek en iyisidir.


Böcek öldürücü sabunların ev bitkisi zararlılarının geri gelmesini önlemek için herhangi bir kalıcı etkisi yoktur, bu nedenle böcek belirtisi kalmayana kadar düzenli olarak püskürtmeye devam etmek önemlidir.


Neem Yağı Kullanarak Unlu Bit Tedavisi


Unlu bit ile mücadele ederken Neem Yağı kullanımı
Unlu bit ile mücadele ederken Neem Yağı kullanımı

Neem yağı, ev bitkilerindeki unlu böceklerden kurtulmak için çok etkili olan doğal bir haşere kontrol ürünüdür. Sadece böcekleri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda kalıcı haşere önleme için de harikadır.


Konsantre neem yağını oldukça ucuza satın alabilirsiniz ve büyük bir şişe uzun süre dayanır. Sadece etiket üzerindeki talimatlara uyduğunuzdan emin olun. Konsantre alırsanız, yağın suyla karışmasına yardımcı olmak için biraz sabun karıştırmanız gerekecektir.


Neem yağı, ev bitkisi haşerelerinin geri gelmesini önlemeye yardımcı olacak kalıcı bir etkiye sahip olsa da, unlu böceklerden kurtulmak için yine de birkaç uygulama gerekebilir.


Unlu bitleri öldürmeye başlamadan önce neem yağı kullanmak da birkaç gün sürebilir, bu nedenle sabırlı olun ve böcekler gidene kadar tekrar uygulamaya devam edin.


Uzun Vadeli Unlu Bit Mücadelesi ve Kanıtlanmış Yöntem

Unlu bitlerden kurtulmak zordur ve bu süreç çok sinir bozucu olabilir (inanın bana, ben de birçok kez yaşadım)!


Ev bitkilerinizdeki unlu bitlerden kurtulmaya çalışırken size verebileceğim en iyi tavsiye, yukarıda özetlediğim yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanmanız ve mücadelenizde acımasız olmanızdır. Bir bitkiyi sadece bir kez ilaçlayıp böceklerin yok olmasını bekleyemezsiniz. Tüm popülasyonu öldürmek birkaç hafta, hatta aylar alabilir.


İşte bu sinir bozucu beyaz tüylü böceklerden kurtulmak için kullandığım yöntemler...


1. Adım: Bulaşmış bitkiyi hemen lavaboya götürüp yapraklarını ve saplarını sabunlu su karışımımla (1 litre suya 1 çay kaşığı yumuşak sıvı sabun) iyice yıkıyorum ve bitkiyi iyice duruluyorum. Ardından saksıyı yukarıdan aşağıya ve toprak hattı boyunca inceleyerek saklanan unlu bit olup olmadığını kontrol ediyorum ve su haznesini sabunlu suyla yıkıyorum.


Saksı tablasının altında saklanan unlu bitleri kontrol edin
Saksı tablasının altında saklanan unlu bitleri kontrol edin

2. Adım: Daha sonra bitkinin bulunduğu alanı sabunlu suyla yıkarım ve ardından bölgeyi dezenfekte etmek için alkole batırılmış bir pamuk kullanırım. Yakınlarda başka bitkiler varsa, onları herhangi bir böcek belirtisine karşı iyice incelerim (Ellerimi yıkadıktan sonra).


3. Adım: Her şey temizlendikten ve dezenfekte edildikten sonra bitkiye neem yağı püskürtüyorum ve diğer bitkilerden uzak bir yere taşıyorum.


4. Adım: Böcek istilasına uğramış bitkiyi her gün kontrol ediyorum ve alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak gördüğüm her bir böceği öldürüyorum. Eğer her gün unlu bit öldürüyorsam, bir hafta sonra bitkiye tekrar neem yağı püskürtüyorum.


Ayrıca her gün istilaya uğramış bitkinin yakınında bulunan bitkileri de kontrol ederek bu bitkilerde böcek olmadığından emin oluyorum (her bitkiye dokunduktan sonra ellerimi yıkadığımdan emin oluyorum!).


5. Adım: Bitkiyi birkaç hafta inceledikten sonra yeni unlu bit bulunmazsa, onu koleksiyonuma geri ekleyeceğim, ancak her ihtimale karşı farklı bir yere koymaya çalışacağım.

336 görüntüleme0 yorum
bottom of page